«Дорога на Схiд» – вдаримо фестивалем по бездоріжжю

Літо – пора фестивалів, і в Україні цей вид активного творчого відпочинку з кожним роком набирає все більшу популярність. Не може не радувати, що в Харкові і області їх з'являється все більше – на різні смаки та інтереси, з неймовірною атмосферою, з морем емоцій та позитивних вражень. 18-19 серпня на нас чекає, можливо, найяскравіша подія літа – музично-літературний фестиваль «Дорога на Схід», організаторами якого виступають благодійний фонд Сергія Жадана, Харківська обласна державна адміністрація та міська рада мiста Ізюм. Захід буде проходити у самому Iзюмі та «захопить» сусіднє з ним село Іванівку. Кажуть, що фестиваль вже змусив місцеву владу в терміновому порядку ремонтувати дороги, які перебували в жахливому стані. Про те, чим відрізняється «Дорога на Схід», що чекає на його гостей та про багато іншого, говорили 8-го липня на зустрічі з представниками ЗМІ організатори фестивалю і його майбутні учасники.

Сергій Жадан: «Цей фестиваль не може охопити всіх, але ми прагнемо, як можемо, зробити його як можна ширшим, донести інформацію про нього до якомога більшої кількості людей. Потрібно робити такі фестивалі в інших містах, чим ми збираємося надалі і займатися».

Послухавши все, про що йшлося на цій зустрічі, я тепер теж впевнена, що географію «Дороги на Схід» треба максимально розширювати. І якщо ви запитаєте мене, чи варто їхати на цей фестиваль, я вам з впевненістю відповім, що варто. Особливо, якщо вам не байдужа українська культура, її традиції і її майбутнє. На цьому фестивалі, як на перехресті, зійдуться в одній точці три «дороги»: сучасна поезія, рок-музика і наша традиційна етнічна спадщина. І навіть, якщо слово «фольклор» наводить на вас нудьгу, організатори фестивалю обіцяють, що ви кардинально переглянете свої погляди. За їх ствердженнями, це не будуть якісь сумнi співи «в пыльных веночках». Можливо, тi етно-колективи, які ви побачите, перевернуть ваше уявлення про народну творчiсть та культурну спадщину нашої країни. Як перевернули, наприклад, уявлення у Сергія Жадана учасники майбутнього фестивалю колектив «Заграйярочка» з міста Волноваха, Донецької області. Цей пошуково-дослідницький фольклористичний гурт відтворює старовинні танці і співає автентичні пісні. Здивувало Сергія те, що на старих довоєнних фотографіях, які зберігають в архівах музею учасники колективу, їх батьки і діди у вишиванках. I це, за його словами, долає стереотип про Донбас, як про «щось україножерське чи українофобське, або й зовсім неукраїнське». Світлана Коновалова: «Це буде спроба подолати стереотипи, що склалися навколо традиційної культури та ідентичності Слобожанщини. Місцева культура була багатою та цікавою, однак першою постраждала від ранньої індустріалізації, Голодомору, війни тощо».

Сергей Жадан: «І для самих виконавців, і для нас усіх важливо, щоб ми побачили трішки інший фольклор, трішки іншу Слобожанську етику, щоб ми змінили ставлення до народних колективів, до народної творчості як до чогось внутрішньо-шароварного і карикатурного, тому що це страшенно образливо і несправедливо».

Чим живуть зараз музиканти маленьких міст на Сході України? Це питання було одним з тих, що викликали на прес-конференції гаряче і жваве обговорення. І недарма – на фестивалі в Iзюмі разом з заявленими хедлайнерами «Тартак», «ШANA», «The ВЙО», «Жадан і собаки» зіграють музиканти з прифронтових територій. Чим важливий для них фестиваль «Дорога на Схід», розповідали журналістам учасники гуртів «Ізобарра Тор» – Андрій Клименко та «Смолова галерея» – Едуард Смоляков.

Андрій Клименко: «До нас (у місто Сватове — прим. ред.) приїжджають серйозні музиканти, колективи. Але вони на місцевих музикантів ніколи не звертали уваги, і ми завжди залишались “не у дел”. А коли приїхала “Дорога на Схід”, на нас звернули увагу, ми теж грали. Для нас це важливо, бо коли ми грали, нам казали: “А що, у нас в місті є такий гурт?”».

Едуард Смоляков: «Для музикантів з маленьких міст важливим стає і фінансове питання, і кадрове. Маленьке місто — мало музикантів. Деякі колективи, дійсно круті, просто розпадаються, якщо хтось їх лишає. І ще: де їм виступати? У маленьких містах частіше за все мало можливостей для цього. В них є можливість виїжджати до великих міст. Багато хто відправляє свої треки на радіо, але мало кого туди беруть».

Створення таких фестивалів, які стануть майданчиком для творчих людей з невеликих міст, можливість донести свою творчість до глядача, заявити про себе – це прекрасний приклад партнерства і великої підтримки, імхо.

Поетичний напрямок «Дороги на Схід» буде представлено такими українськими поетами, як Любов Якимчук, Дмитро Лазуткін, Олексій Чупа, Артем Полежака. А ще на нас чекає вистава Юрія Андруховича «Альберт, або Найвища форма страти». Як пообіцяли організатори фестивалю, це буде яскрава, незабутня подія на тлі прекрасних пейзажів мальовничої природи Слобожанщини. А ще буде новий проект «Артерія» – спільна робота музиканта Бориса Севастьянова і поета Артема Полежаки. Також під час фестивалю відбудеться відкриття муралу Джона Леннона на площі Джона Леннона, яка була колись площею Леніна. І ще багато-багато такого, що потрібно побачити і почути самим, занурившись з головою в атмосферу фестивалю, пропустивши його крізь себе, залишивши на своїх картах пам'яті кожен момент присутності, імхо.

Катрiн Брайт

Фото: Катерина Брагiна


Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *